Moselská cyklocesta

Cena
620 eur s DPH
05.05 - 12.05.23

Ľutujeme ale registrácia na tento zájazd už nieje možná. Zájazd je už ukončený.
Počet dní: 8
Termín: 05.05 - 12.05.23
Slovensko
Nemecko
Min. osôb: 30
Max. osôb: 32
Min. vek: 12

Popis zájazdu

Moselská cyklocesta - 3 štáty, 3 jazerá a 3 cyklocesty

Moselská cyklocesta s celkovou dĺžkou 248 kilometrov je plná prekvapení, v blízkosti rieky,  uprostred prírody alebo mesta. Je jednou z najobľúbenejších riečnych cyklotrás v Nemecku a sprevádza Moselu od Francúzska až po Nemecko. 

Na ceste je možné spoznať veľa starých vinárstiev, svetoznámych viníc, impozantných skalných útvarov, stredovekých vinárskych dedín, starobylých miest a pôsobivých hradov. 

Žiadna iná nemecká vinohradnícka oblasť neponúka také prírodné kontrasty - úchvatné strmé svahy a fotogenické údolia riek a zároveň veľa historických a  kultúrnych pamiatok. Z nich môžeme spomenúť rímske mesto Trier, hrad Eltz, či hlavné mesto Luxemburg. 

Na  tejto cykloceste nie sú dôležité športové výkony, ale pôžitok. Na Mosele nájdete najstrmšie vinohrady v Európe, s najznámejšou odrodou rizling. Avšak nemusí tieto svahy zdolávať. Cyklocesta je prevažne rovinatá a nemá stúpanie. Jazdí sa väčšinou po osobitných cyklocestách. 

Sárska cyklocesta s celkovou dĺžkou 115 km vedie v posledných 30 km v Porýní-Falcku, kde sprevádza Saar až po sútok s Moselou. My absolvujeme po tejto cykloceste jeden deň, zastavíme sa aj v meste historickom mestečku Saarburg s unikátnym mestským vodopádom Leukbach. Tento deň odbočíme aj hlavného mesta Luxemburgu (síce nie priamo na bicykloch, ale toto mesto stojí aj za pešiu návštevu).

Treťou cyklocestou mimo hlavnej Moselskej cyklocesty bude cyklistická túra po cykloceste Maare-Mosela - bývalej železničnej trati, ktorá vedie zo srdca prírodného parku Vulkaneifel a geoparkov UNESCO opäť k moselskými viniciam. Trasa ponúka viadukty, početné mosty, štyri tunely, ako aj nevšednú jazdu okolo vyhasnutých sopiek a sopečných útvarov. 

Stravovanie a ubytovanie

Stravovanie je počas zájazdu zabezpečené formou polpenzie. Raňajky budú zabezpečené priamo v ubytovacom zariadení. Raňajky sú kontinentálneho typu (chlieb, šunka, syr, čaj, káva...), večere budú zabezpečené formou trojchodovej večere a budú podávané v reštaurácii v blízkosti ubytovacieho zariadenia. 

Počas dňa sa bude možné stravovať v stravovacích zariadeniach po ceste do finálneho miesta každého dňa. Obedy sú príležitosťou spoznať Francúzsko, Luxembursko a Nemecko aj z gastronomickej stránky.

Ubytovanie je realizované na dvoch miestach s ohľadom na fakt, že tento zájazd je putovný.

Prvé ubytovacie zariadenie je v kategórii hotel - v Nemecku Landeshotel. Ubytovanie v tomto zariadení na 2 noci, všetky izby sú dvojlôžkové. 

Druhé ubytovacie zariadenie je realizované v dvoch ubytovacích zariadeniach, situovaných v susedstve. Prvé z nich je dvojhviezdičkový hotel. Ubytovanie v tomto hoteli v dvojlôžkových a trojlôžkových izbách. Sociálne zariadenie priamo na izbe. 

Druhé ubytovacie zariadenie sú apartmány pre 2-6 ľudí v izbách po 2. Sociálne zariadenia priamo v apartmáne, v niektorých apartmánoch dokonca viac sociálnych zariadení. 

Orientačné časy odchodov

Časy budú upravené podľa počtu účastníkov z jednotlivých miest. Prosíme účastníkov z Trenčína o predzájazdové nakladanie bicyklov, resp. naloženie v Novej Dubnici pred odchodom autobusu. V Trenčíne bude možné len nastupovanie bez bicyklov. Cestou späť možné vystupovanie aj s bicyklom. (min. 5 účastníkov na nástupné miesto)

Nová Dubnica 14:30

Trenčín 14:50

Bratislava 17:15 

Programy

Oficiálny program každého dňa je uvedený v časti program zájazdu a bude upresnený počas zájazdu. Ku každej etape budú rozdané mapky. Pre prípadných záujemcov o dlhšie trate bude umožnené vlastné dotvorenie programu, ale na vlastnú zodpovednosť a náklady. V prípade, ak by bolo potrebné s ohľadom na individuálny program niektorých účastníkov zabezpečiť autobusovú dopravu mimo spoločnej trasy, sú títo účastníci zájazdu povinní uhradiť takto vzniknuté náklady.

Cena a platobné podmienky

620 Euro/osoba - zahŕňa ubytovanie, dopravu, polpenziu, DPH, sprievodcu CK, cyklomapky, poistenie CK proti insolventnosti. 

- záloha 200 Euro do 2 týždňov od prihlásenia

- doplatok 420 euro do 31.03.2023

E-bike

V prípade, ak si chcete zobrať e-bike, prosím dajte nám to mailom vedieť. Príplatok za e-bike 10 Euro.

Upozornenie

S ohľadom na aktuálnu situáciu s energiami, resp. pohonnými hmotami si vyhradzujeme právo zvýšiť cenu zájazdu o neočakávané náklady v súlade s ustanovením §741c občianskeho zákonníka.

 

Itinerár

1. deň Piatok

Jazda zo Slovenska, odchody v popoludnajších hodinách podľa pokynov jazda autobusom. Cesta do Francúzska, do mesta Thionville. Cestou hygienické prestávky.

2. deň Sobota

Vyloženie bicyklov v Thionville, ranná káva v tomto 40-tisícovom francúzskom meste. Jazda na bicykli popri Mosele cez dedinku Malling, ďalej cez trojhraničnú obec Schengen na území Dreilandecku-hranici Luxemburska, Nemecka a Francúzska (áno, tu bola podpísaná dohoda o voľnom pohybe osôb v rámci EÚ). Pokračovanie severným smerom až do ubytovacieho zariadenia v Rehlingene (na bicykli cca. 50 km). V tomto ubytovacom zariadení strávime 2 noci. Rozubytovanie, spoločná večera, voľný program.

3. deň Nedeľa

Raňajky v ubytovacom zariadení. Jazda na bicykli nemeckým vidiekom cez Wincheringen až do kúpeľného mestečka Orscholz. Pešia prechádzka k chodníku v konároch stromov s parádnymi výhľadmi na meandre rieky Saar. Pokračovanie cykloputovania v okolí rieky Saar až do malebného historického mestečka Saarburg, ktorého korene siahajú do 13. storočia. Malebnosť mestečka podčiarkuje mestský vodopád (na bicykli cca. 50 km). Naloženie bicyklov a autobusový presun do hlavného mesta Luxemburgska - Luxemburgu. Pešia prehliadka mesta Luxemburg - katedrála Notre Dame, kniežací palác, Place d’Armes, či mestské hradby. Cesta späť do ubytovacieho zariadenia. Večera v ubytovacom zariadení.

4. deň Pondelok

Raňajky v ubytovacom zariadení, pokračovanie jazdy na bicykli údolím Mosely nemecko-luxemburským pohraničím, okolo hraničného mestečka Grevenmacher, pokračujúc ďalej cez železničný uzol Konz. Obedná prestávka v pôvodne rímskom meste Trier, pokračovanie ďalej cez obec na rímskej ceste Schweich, až do Neumagenu, ktorý sa pýši prívlastkom najstaršieho nemeckého mesta. To prečo ním je si ukážeme v Neumagene (na bicykli cca. 72 km). Naloženie bicyklov a jazda autobusom do druhého ubytovacieho zariadenia, rozubytovanie. Spoločná večera, individuálny program.

5. deň Utorok

Raňajky v ubytovacom zariadení.Presun autobusom do mestečka Daun. Vyloženie bicyklov a cyklojazda regiónom Eifel, vyformovaného sopečnou činnosťou. Jazda okolo sopečných jazier nazývaných Dauner Maare s obrovskými lávovými kameňmi. Jazda cez mestečko Gillenfeld, historický pôvodne rímsky Wittlich až späť k Mosele. Cestu po tejto cyklotrase spestria aj železničné viadukty a tunely. Jazda proti prúdu Mosely cez dedinku Wintrich s vinicou Großer Herrgott až do miesta nakládky predchádzajúceho dňa v Neumagene (na bicykli cca. 72 km). Naloženie bicyklov, návrat autobusom do ubytovacieho zariadenia. Spoločná večera, individuálny program.

6. deň Streda

Raňajky v ubytovacom zariadení. Presun do obce Mülheim an der Mosel. Jazda na bicykli opäť údolím rieky Mosela. Jazda cez malebné kúpeľné mestečko Bernkastel - Kues. Pokračovanie cez dedinu Lösnich,ďalej stredoveké mestečko Traben-Trarbach, ktoré v minulosti bolo významným obchodným miestom s vínom (dokonca svojho času druhého najväčšieho na svete po Bordeaux). Pokračovanie cez Pünderich, ktorý Mosela obklopuje v 180 stupňovom meandri, cez Bullay až do ubytovacieho zariadenia v dedine Bruttig-Fankel (na bicykli cca. 78 km). Spoločná večera, individuálny program.

7. deň Štvrtok

Raňajky v ubytovacom zariadení, odubytovanie. Jazda na bicykli cez Cochem s krásnym hradom z 11. storočia. Pokračovanie v cykloputovaní cez hrad Eltz. Prehliadka hradu. Následne návrat späť k rieke Mosela. Jazda cez Winningen, dedinku s hrázdenými domami s vinohradníckymi motívmi, cez predmestie v Güls až do Koblenzu do finále cykloputovania - sútoku Mosely s Rýnom v mieste nazývanom Deutsches Eck (na bicykli cca. 55 km). Naloženie bicyklov a voľný čas v Koblenzi na návštevu mesta a jeho pamätihodností, z ktorých si hneď všimnete pevnosť Ehrenbreitstein, týčiacu sa nad mestom.

Formulár štandardizovaných informácií

Formulár štandardných informácií pre zmluvy o zájazde v situáciách, ktoré nie sú upravené v časti A Kombinácia ponúkaných služieb cestovného ruchu predstavuje zájazd podľa zákona č. 170/2018 Z. z. o zájazdoch, spojených službách cestovného ruchu, niektorých podmienkach podnikania v cestovnom ruchu a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon č. 170/2018 Z. z.“). Vzťahujú sa preto na Vás všetky práva vyplývajúce zo zákona č. 170/2018 Z. z., ktoré sa vzťahujú na zájazdy. Naša spoločnosť ZAINO s.r.o, Trenčianska 82/21 018 51 Nová Dubnica, IČO 46879056 (ďalej len „cestovná kancelária“) je plne zodpovedná za riadne poskytnutie zájazdu ako celku. Okrem toho ako cestovná kancelária sme v súlade so zákonom chránení, ak ide o refundáciu Vašich platieb a ak je súčasťou zájazdu preprava, ak ide o zabezpečenie Vašej repatriácie, pre prípad, že sa dostaneme do úpadku. Základné práva podľa zákona č. 170/2018 Z. z. \1\ Informácie o zájazde poskytované pred uzatvorením zmluvy o zájazde a)Všeobecné informácie o zájazde Moselská cyklocesta - 3 štáty, 3 jazerá a 3 cyklocesty b)cieľové miesto / miesta: trasa cesty: Moselská cyklocesta - 3 štáty, 3 jazerá a 3 cyklocesty- údolie rieky Mosela - Francúzsko, Luxembursko, termín začatia zájazdu:05.05.2023 termín skončenia zájazdu: 12.05.2023 dĺžka pobytu s dátumami: 05.05. - 12.05.2023 (8 dní - 6 cyklodní) počet zahrnutých nocí (ak ide o zájazd, ktorého súčasťou je ubytovanie): 5 c)Informácie o preprave druh a kategória dopravného prostriedku: preprava je zabezpečená zájazdovým autobusom trieda dopravného prostriedku: zájazdový autobus dopravné spojenia: autobusová doprava celý zájazd presný (ak to nejde určiť – približný) čas odchodu a návratu: Odchod: 05.05.2023 Nová Dubnica 14:30, Trenčín 14:50, Bratislava 17:15  Návrat: 12.05.2023 13:00 Nová Dubnica, Trenčín: 12:30, Bratislava 10:30 miesto odchodu a návratu: východiskové a výstupné miesto pumpa Dalitrans Nová Dubnica, ulica SNP, následne Trenćín pumpa OMV Električná ulica, Bratislava, OMV pumpa pri Auparku, Pri seči 6 miesta a trvanie zastávok: jednotlivé zastávky primerane nakladaniu bicyklov a nastupovaniu účastníkov (cca. 30 minút), cestou do finálneho miesta d)Informácie o ubytovacom zariadení Počas zájazdu sú 2 ubytovacie zariadenia: názov ubytovacieho zariadenia 1: poloha ubytovacieho zariadenia: nad obcou Rehlingen kategória ubytovacieho zariadenia: hotel trieda ubytovacieho zariadenia (a krajina, podľa ktorej je ubytovacie zariadenie klasifikované):Landeshotel (Nemecko) stupeň vybavenosti ubytovacieho zariadenia: základne, na izbe skrinky a postele, sociálne zariadenie na izbe základné charakteristické znaky ubytovacieho zariadenia: ubytovanie v 2 dvojlôžkových izbách názov ubytovacieho zariadenia 2: Budeme využívať celkovo 3 ubytovacie zariadenia v tesnej blízkosti od seba Pension Alte Winzerschenke Gästehaus Andrea Blatt Apartmány Moselapartments poloha ubytovacieho zariadenia: v cente obce Bruttig Fankel kategória ubytovacieho zariadenia: penzión, hosťovský dom, apartmány trieda ubytovacieho zariadenia (a krajina, podľa ktorej je ubytovacie zariadenie klasifikované):pension,Gästehaus, Apartments (Nemecko) základné charakteristické znaky ubytovacieho zariadenia: ubytovanie v 2 dvojlôžkových izbách, resp. Apartmánoch, s výnimkou jedného apartmány (3 lôžkový a jednej izby v penzióne - 3 lôžková) e)Informácie o stravovaní spôsob stravovania: rozsah stravovania: polpenzia - raňajky aj večere podávané v ubytovacom zariadení, raňajky kontinentálne, večere trojchodové (jednotné menu pre všetkých), nápoje pri večeru sú v cene forma stravovania: skupinové v rámci ubytovacieho zariadenia, bez obsluhy. Prvé organizované stravovanie večera 06.05.2023, posledné organizované stravovanie raňajku 11.05.2023. Obedná pauza bude začlenená v programe zájazdu. (obed nie je v cene zájazdu) f)Informácie o iných službách program v mieste pobytu, výlety, exkurzie alebo iné služby zahrnuté v celkovej cene zájazdu: večerná degustácia vín (nie je v cene zájazdu), organizované v prípade záujmu, večerná vinárska degustácia (nie je v cene zájazdu) f)Skupinové zájazdy vymedzenie služieb cestovného ruchu poskytovaných cestujúcemu v rámci skupiny: približná veľkosť skupiny: max. 32 účasníkov (obykle býva 30) g)Súčasťou zájazdu sú iné služby cestovného ruchu vymedzené v § 2 písm. a) štvrtom bode zákona č. 170/2018 Z. z. poskytované v cudzom jazyku ÁNO / NIE Ak áno, cudzí jazyk, v ktorom sa poskytuje iná služba cestovného ruchu: nemecký, anglický (v prípade záujmu o degustáciu), h)Informácie o vhodnosti cesty Zájazd je vhodný aj pre osoby so zníženou pohyblivosťou ÁNO / NIE Ďalšie presné informácie o vhodnosti cesty, o ktoré cestujúci požiadal, berúc do úvahy potreby cestujúceho: poskytneme na osobitný dopyt \2\ Informácie o cestovnej kancelárii, ktorá nesie zodpovednosť za riadne poskytnutie všetkých služieb cestovného ruchu zahrnutých v zmluve o zájazde (pri predaji zájazdu prostredníctvom inej cestovnej kancelárie alebo cestovnej agentúry sa poskytujú uvedené informácie aj o tejto cestovnej kancelárii alebo cestovnej agentúre) obchodné meno / názov: ZAINO s.r.o, cestovná kancelária sídlo / miesto podnikania: Trenčianska 82/21, 018 51 Nová Dubnica telefónne číslo: 0904 980 409 adresa elektronickej pošty:info@cyklozajazdy.eu ; zaino@zaino-travel.sk \3\ Informácie o cene a platobných podmienkach celková cena zájazdu vrátane daní, všetkých nákladov a poplatkov: 620 euro (630 euro e-bike) (ak tieto náklady a poplatky nemožno určiť pred uzatvorením zmluvy o zájazde, uvedie sa upozornenie, že do celkovej ceny zájazdu ešte môžu byť zahrnuté dodatočné náklady alebo poplatky); Cena zahŕňa: platobné podmienky vrátane povinnosti cestujúceho zaplatiť zálohu a jej výšku: 620 euro zahŕňa dopravu, polpenziu, DPH, sprievodcu CK, cyklomapky, poistenie CK proti insolventnosti. Platobné podmienky: záloha 200 euro do 2 týždňov od prihlásenia Platobné podmienky pre zaplatenie zvyšnej časti ceny: doplatok 420 euro do 31.03.2023 Príplatok za e-bike 10 euro za celý zájazd, splatný so zvyšnou častou ceny. Ak existuje povinnosť poskytnúť na žiadosť cestovnej kancelárie inú finančnú zábezpeku, informácie o tejto povinnosti a podmienkach, ktoré sa na ňu vzťahujú: nie \4\ Informácie o vízových povinnostiach, pasových povinnostiach a iných povinnostiach všeobecné údaje predpokladaná lehota na vydanie víz: nie sú potrebné informácie o zdravotných požiadavkách v cieľovom mieste: nie sú osobitné obmedzenia \5\ Informácie pre cestujúcich, ak sa na realizáciu zájazdu požaduje minimálny počet účastníkov Požaduje sa na realizáciu zájazdu minimálny počet účastníkov? ÁNO / NIE - ak nie je uvedené inak 30 účastnikov Ak áno, lehota, v ktorej musí byť cestujúci písomne informovaný o odstúpení od zmluvy o zájazde z dôvodu nedosiahnutia minimálneho počtu cestujúcich: 1 mesiac pred zájazdom \6\ Informácie o poverenom zodpovednom zástupcovi alebo o inom subjekte, prostredníctvom ktorého je možné sa skontaktovať s cestovnou kanceláriou alebo cestovnou agentúrou a komunikovať s nimi meno zodpovedného zástupcu / názov subjektu: Karol Margeta adresa zodpovedného zástupcu / sídlo subjektu: Trenčianska 82/21, 018 51 Nová Dubnica elektronická adresa: info@cyklozajazdy.eu ; zaino@zaino-travel.sk telefónne číslo: 0904 980 409 telefónne číslo pre núdzové situácie: 0904 980 409 \7\ Postúpenie zmluvy o zájazde Cestujúci má právo postúpiť zmluvu o zájazde inej osobe. Oznámenie o postúpení zmluvy o zájazde inej osobe spoločne so súhlasom tretej osoby s postúpením je cestujúci povinný doručiť cestovnej kancelárii na trvanlivom nosiči v primeranej lehote, najneskôr však 7 dní pred začatím zájazdu, ak sa nedohodli inak. Pôvodný cestujúci a nový cestujúci spoločne a nerozdielne zodpovedajú za zaplatenie zvyšku ceny zájazdu a všetkých poplatkov, príplatkov a iných preukázateľných skutočných primeraných nákladov, ktoré vzniknú v súvislosti so zmenou cestujúceho a o ktorých ich cestovná kancelária informuje. \8\ Zmena ceny zájazdu Cena zájazdu sa môže zvýšiť, ak je presne určený spôsob výpočtu zvýšenia ceny, len ak sa zvýšia osobitné náklady bližšie špecifikované v § 19 ods. 2 zákona č. 170/2018 Z. z. (napríklad zmena cien pohonných látok) a ak sa v zmluve o zájazde uvádza, že cestujúci má právo na zníženie ceny podľa § 19 ods. 5 zákona č. 170/2018 Z. z. Jednoznačne a zrozumiteľne formulované oznámenie o zvýšení ceny zájazdu na trvanlivom nosiči spolu s odôvodnením a výpočtom zvýšenia ceny zájazdu musí byť cestujúcemu preukázateľne odoslané najneskôr 20 dní pred začatím zájazdu, inak cestovnej kancelárii nevznikne právo na zaplatenie rozdielu v cene zájazdu. Ak zvýšenie ceny presiahne 8 % ceny zájazdu, môže cestujúci od zmluvy o zájazde odstúpiť bez zaplatenia odstupného. Cestujúci si zároveň môže uplatniť práva vyplývajúce mu z bodu 9 tohto formulára. Ak si cestovná kancelária vyhradí právo na zvýšenie ceny, cestujúci má nárok na zníženie ceny, ak sa znížili príslušné náklady. \9\ Zmena iných podmienok zmluvy o zájazde Ak sa pred začatím zájazdu zmení niektoré zo základných znakov služieb cestovného ruchu alebo cestovná kancelária nemôže splniť osobitné požiadavky cestujúceho, na ktorých sa dohodli, informuje cestujúceho o navrhovaných zmenách a o ich vplyve na cenu zájazdu; a práve cestujúceho navrhované zmeny v primeranej lehote: a)prijať (ak ich cestujúci v lehote podľa písmena b) b) neprijme, zmluva o zájazde zanikne), alebo b)odstúpiť od zmluvy o zájazde bez zaplatenia odstupného a – prijať náhradný zájazd v rovnakej alebo vyššej kvalite, ktorá zodpovedá službám dohodnutým v pôvodnej zmluve o zájazde; alebo nižšej kvality alebo s nižšími nákladmi, pričom cestujúci má právo na primerané zníženie ceny zájazdu; alebo – neprijať náhradný zájazd a následne si uplatniť právo na vrátenie všetkých platieb, ktoré boli uskutočnené cestujúcim, a to do 14 dní odo dňa doručenia oznámenia o odstúpení od zmluvy o zájazde. Cestovná kancelária môže pred začatím zájazdu odstúpiť od zmluvy o zájazde bez povinnosti nahradiť škodu spôsobenú cestujúcemu týmto odstúpením, ak a)počet účastníkov zájazdu je nižší ako minimálny počet účastníkov požadovaný podľa zmluvy o zájazde a cestovná kancelária odstúpi od zmluvy o zájazde v lehote určenej v zmluve o zájazde, najneskôr však – 20 dní pred začatím zájazdu, ak ide o cestu, ktorá trvá dlhšie ako 6 dní, – 7 dní pred začatím zájazdu, ak ide o cestu, ktorá trvá od 2 dní do 6 dní, – 48 hodín pred začatím zájazdu, ak ide o cesty, ktoré trvajú menej ako 2 dni, alebo b)neodvrátiteľné a mimoriadne okolnosti bránia cestovnej kancelárii plniť zmluvu o zájazde a cestovná kancelária oznámi cestujúcemu odstúpenie od zmluvy o zájazde bezodkladne pred začatím zájazdu. \11\ Odstúpenie od zmluvy o zájazde cestujúcim z dôvodu neodvrátiteľných a mimoriadnych okolností Cestujúci je oprávnený odstúpiť od zmluvy o zájazde pred začiatkom poskytovania zájazdu bez zaplatenia odstupného, ak v cieľovom mieste alebo v jeho bezprostrednej blízkosti nastanú neodvrátiteľné a mimoriadne okolnosti (napríklad ak existujú vážne bezpečnostné problémy v destinácii), ktoré významne ovplyvnia poskytovanie zájazdu alebo prepravu cestujúcich do cieľového miesta. V takom prípade odstúpenia od zmluvy o zájazde má cestujúci nárok na vrátenie všetkých platieb, ktoré za zájazd zaplatil. \12\ Odstúpenie od zmluvy o zájazde cestujúcim bez uvedenia dôvodu Cestujúci môže kedykoľvek pred začatím poskytovania zájazdu odstúpiť od zmluvy o zájazde za primerané a odôvodnené odstupné. Cestovná kancelária je povinná vrátiť cestujúcemu všetky platby, ktoré od neho prijala, znížené o odstupné. Ak ide o zmluvu uzatvorenú mimo prevádzkových priestorov, je cestujúci oprávnený odstúpiť od zmluvy o zájazde aj bez uvedenia dôvodu a bez povinnosti zaplatiť odstupné v lehote 14 dní odo dňa uzatvorenia zmluvy o zájazde (oprávnenie cestujúceho odstúpiť od zmluvy o zájazde bez uvedenia dôvodu sa nevzťahuje na zájazdy, ktorých cena je znížená z dôvodu ich poskytnutia v krátkom čase po uzatvorení zmluvy o zájazde). \13\ Zodpovednosť za poskytnutie zájazdu Ak niektorá zo služieb cestovného ruchu nie je poskytnutá v súlade so zmluvou o zájazde, zákonom č. 170/2018 Z. z. alebo ak nemá vlastnosti, ktoré cestujúci s ohľadom na ponuku a zvyklosti dôvodne očakával, je cestovná kancelária za podmienok vymedzených zákonom č. 170/2018 Z. z. povinná po oznámení cestujúceho alebo na základe vlastných zistení porušenia zmluvy o zájazde vykonať nápravu. Ak nápravu nevykoná, ponúkne cestujúcemu náhradné služby cestovného ruchu a)rovnakej kvality alebo vyššej kvality, ako je uvedená v zmluve o zájazde, bez dodatočných nákladov pre cestujúceho, alebo b)nižšej kvality, ako je uvedené v zmluve o zájazde, s poskytnutím primeranej zľavy. Cestujúci môže odmietnuť náhradné služby cestovného ruchu ponúknuté cestovnou kanceláriou, ak náhradné služby cestovného ruchu nie sú porovnateľné so službami cestovného ruchu uvedenými v zmluve o zájazde alebo ponúknutá zľava z ceny zájazdu za služby cestovného ruchu nižšej kvality nie je primeraná. V tom prípade a ak poskytnutie náhradných služieb cestovného ruchu cestujúci nemôže z objektívnych dôvodov prijať, cestujúci pokračuje v užívaní služieb cestovného ruchu, ktoré sú predmetom oznámenia, a cestovná kancelária poskytne cestujúcemu primeranú zľavu z ceny služieb cestovného ruchu, ktoré boli predmetom oznámenia. Cestujúci môže od zmluvy o zájazde odstúpiť bez zaplatenia odstupného a požadovať vrátenie časti ceny zodpovedajúcej cene služieb cestovného ruchu, ktoré neboli poskytnuté riadne a včas, ak došlo k podstatnému porušeniu zmluvy o zájazde a cestovná kancelária neodstránila porušenie zmluvy o zájazde ani nezabezpečila cestujúcemu náhradné služby cestovného ruchu v primeranej lehote určenej cestujúcim. Ak v dôsledku neodvrátiteľných a mimoriadnych okolností nie je možné zabezpečiť návrat cestujúceho podľa zmluvy o zájazde, cestovná kancelária znáša náklady na potrebné ubytovanie, ak je to možné rovnakej kategórie, v trvaní najviac troch nocí na jedného cestujúceho. Ak sú v osobitných predpisoch o právach cestujúcich platných pre príslušné dopravné prostriedky na návrat cestujúceho ustanovené dlhšie lehoty, uplatňujú sa tieto dlhšie lehoty. Obmedzenie nákladov sa nevzťahuje na osoby so zníženou pohyblivosťou a osoby, ktoré ich sprevádzajú, tehotné ženy, maloletých bez sprievodu alebo osoby, ktoré potrebujú osobitnú lekársku starostlivosť, ak bola cestovná kancelária o ich osobitných potrebách informovaná aspoň 48 hodín pred začatím zájazdu. \14\ Zníženie ceny / náhrada škody cestujúcim Cestujúci má tiež právo na zľavu z ceny zájazdu a/alebo na náhradu škody, ak služby cestovného ruchu neboli poskytnuté alebo neboli poskytnuté riadne. \15\ Poskytnutie pomoci cestovnou kanceláriou Cestovná kancelária je povinná bezodkladne poskytnúť pomoc cestujúcemu v ťažkostiach, a to aj pri neodvrátiteľných a mimoriadnych okolnostiach. \16\ Úpadok cestovnej kancelárie Ak sa cestovná kancelária dostane do úpadku, platby cestujúcich budú refundované. Ak sa cestovná kancelária dostane do úpadku po začatí poskytovania zájazdu a ak zájazd zahŕňa prepravu, zaistená je repatriácia cestujúcich. Cestovná kancelária uzatvorila zmluvu zabezpečujúcu ochranu pre prípad úpadku s poskytovateľom ochrany pre prípad úpadku Union poisťovňa, a. s., Karadžičova 10, 81360 Bratislava, IČO: 31322051, DIČ: 2020800353, IČ DPH: SK7120001361, : Spoločnosť zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, Oddiel: Sa, Vložka číslo: 383/B, poistenie si možno overiť priamo na webstránke poisťovne: https://www.union.sk/zoznam-cestovnych-kancelarii/. 0850 003 333 (domáce hovory), +421 2 2081 1811 (hovory zo zahraničia) union@union.sk. Cestujúci sa môže obrátiť na poskytovateľa ochrany pre prípad úpadku, ak sú služby odmietnuté z dôvodu úpadku cestovnej kancelárie.

Galéria