Balaton 2020

Cena
275 eur s DPH
02.09 - 06.09.20

Ľutujeme ale registrácia na tento zájazd už nieje možná. Zájazd je už ukončený.
Počet dní: 5
Termín: 02.09 - 06.09.20
Slovensko
Maďarsko
Min. osôb: 30
Max. osôb: 38
Min. vek: 12

Popis zájazdu

Maďarsko je podobne ako Slovensko vnútrozemským štátom. Napriek tomu, jedno more tu predsa nájdeme. Nazýva sa Magyar tenger a v skutočnosti sa pod týmto pomenovaním maďarského mora skrýva najväčšie stredoeurópske jazero – Balaton. Jazero sa nachádza v nadmorskej výške 105 m.n.m, má dĺžku 78 km a maximálnu šírku 12 km. Treba jedným dychom dodať, že jazero nepatrí medzi najhlbšie, priemerná hĺbka je 3 m a tá celkovo najväčšia 11 m. Letná sezóna začína na Balatone už v máji, tradične v prvú nedeľu v mestečku Keszthely počas Slávnosti rozvinutia plachiet a trvá do začiatku septembra. K pohode návštevníkov prispieva aj teplota vody, ktorá v hlavnej časti sezóny neklesne pod 22°C a v jej najhorúcejších dňoch  môže mať teplotu 27-28°C. 

No Balaton je omnoho viac, ako len samotné kúpanie v jazere. O tom sa presvedčíte pri čítaní programu zájazdu. 

Hlavnou cestou, ktorou budeme prechádzať je cyklocesta, spájajúca celých viac ako 200 km pobrežia. Aby sme videli viac, zľahka sa presunieme aj do najbližšieho okolia Balatonu, resp. jeho „bratského jazera“ – Kis Balatonu. 

K autobusu bude pripojená originálna certifikovaná oplachtovaná cyklovlečka.

Pre necyklistov MOŽNOSŤ ÍSŤ  NA PEŠO, prípadne využiť tento zájazd ako pobytový rekreačný zájazd. 

Nástupné miesta s bicyklami a časy (uvedené časy sú časy odchodu)

Orientačné časy odchodov:

Nová Dubnica, 03:00, pumpa Oktan

Bratislava, 05:45, pumpa OMV pri Auparku, prvá od Žiliny, smerom do Viedne

Iné miesta nastupovania po trase Nová Dubnica – Bratislava môžu byť začlenené pri nastupovaní min. 5 účastníkov. Definitívne časy odchodov budú uvedené v osobitnom maili zaslanom s finálnymi pokynmi k zájazdu.  Pre Novú Dubnicu a okolie bude opäť možnosť pred zájazdového nakladania bicyklov. 

Doprava z iných miest ako je uvedené, môže byť individuálne dohodnutá s CK ZAINO a nie je zahrnutá do ceny zájazdu.  

Program bicyklovania a zájazdu

Oficiálny program každého dňa je uvedený v časti program zájazdu a bude plne upresnený počas zájazdu (každý večer a ráno bude program zopakovaný), ku každej etape budú rozdané osobitné mapky.

Profily tratí

Trate sú plánované väčšinou po asfaltových cestách, prevažne po osobitnej cykloceste okolo Balatonu. Všetky trasy sú naplánované v dĺžke cca. 50 km denne a uvedené s podrobným popisom nižšie. Na cyklistiku je vhodný trekový bicykel. 

Ubytovanie a stravovanie

Ubytovanie je zabezpečené na jednom mieste v ubytovacom zariadení penzión v severnej časti jazera Balaton. Ubytovanie je počas celého zájazdu na jednom mieste. 

Všetky izby sú dvojlôžkové. 

CK ZAINO si vyhradzuje právo vykonať rozubytovanie podľa ubytovacích možnosti ubytovacieho zariadenia v rámci efektívneho využitia ubytovacej kapacity. V prípade naplnenia kapacity ubytovacieho zariadenia, si CK ZAINO vyhradzuje právo ubytovania časti účastníkov aj v niektorom z blízkych ubytovacích zariadení rovnakej kategórie. 

V každej izbe je vlastné sociálne zariadenie. Stravovanie je počas zájazdu zabezpečené formou polpenzie. Raňajky budú zabezpečené priamo v ubytovacom zariadení, večere priamo v ubytovacom zariadení. Obedy sú realizované individuálne v stravovacích  zariadeniach po ceste do finálneho miesta každého dňa.

Zájazd je vhodný pre osoby bez pohybových problémov. 

 

Uzávierka účasti na zájazde: 15. júla 2020

 

Itinerár

1. deň 2. septembra 2020

Odchod zo Slovenska do Maďarska podľa časov odchodu, miesta nastupovania podľa finálneho mailu s pokynmi. Garantované miesta nastupovania Nová Dubnica a Bratislava. Iné miesta nastupovania po trase Nová Dubnica - Bratislava pri nastupovaní min. 5 účastníkov. Pre účastníkov z iných miest, možnosť doobjednať dopravu do miest nastupovana. (info v CK ZAINO, táto dodatočná doprava nie je v cene zájazdu) Ranná hygienická prestávka, vyloženie bicyklov a začiatok cyklozájazdu. Vyloženie bicyklov v Balatoakali, jazda na bicykloch už v 12. storočí založenú obec Balatonudvari, hlavné mesto severného Balatonu – kúpeľného mesta Balatonfüred, populárne letovisko Balatonalmádi až do obce Balatonakarattya. (na bicykli cca. 55 km) Zaparkovanie bicyklov v ubytovacom zariadení, rozubytovanie, spoločná večera, individuálny program.

2. deň 3. septembra 2020

Raňajky v ubytovacom zariadení, presun autobusom do mestečka Zalakomár, vyloženie bicyklov a začiatok jazdy na bicykloch. Jazda na bicykloch národným parkom Kis Balaton – Malý Balaton. Návšteva byvolieho parku v Kápolnapuszte, pokračovanie jazdy okolo Kis Balatonu. Pri obci Sármellek návrat k Balatonu, jazda cez Balatonberény, Balatonfenyves (miesto s najdlhšou plážou na Balatone), Fonyód až do mesta Balatonboglár. Výšľap na rozhladňu Xantus, presun k Balatonu na kúpanie. (na bicykli cca. 65 km) Voľný program v Balatonbogláre. Presun autobusom do ubytovacieho zariadenia, spoločná večera, individuálny program.

3. deň 4. septembra 2020

Raňajky v ubytovacom zariadení. Presun autobusom do mesta Tapolca. Prehliadka miestnej jaskyne aj s člnkovaním v priestoroch unikátnej jazernej jaskyne. Následne jazda na bicykloch vinárskym krajom okolo vrchu svätého Juraja, obce Nemesgulács, Badacsony situovanej pod rovnomennou stolovou horou. Pokračovanie v cyklistike cez hrad Sziliget z 13. storočia, Gyenesdias až do Kesztelly, mesta s tretím najväčším zámkom Maďarska, patriacemu rodu Festeticsov. Následne posledné kilometre na bicykli do mesta Hevíz. Možnosť kúpania v tunajšom termálnom jazere, ktoré je najväčšie biologicky aktívne termálne jazero na svete. (na bicykli cca. 52 km) Po kúpaní presun do autobusom do ubytovacieho zariadenia.

4. deň 5. septembra 2020

Raňajky v ubytovacom zariadení. Presun autobusom na levandulový polostrov Tihany. Prehliadka múzea levandule a benediktínskeho kláštora (zvonka) s výhľadmi na južné brehy Balatonu. Nemôže chýbať ani ochutnávka levandulových špecialít. Jazda polostrovom Tihány až po tihanský prístav. Na druhej strane Balatonu čaká mesto Siofók známy viac ako 17 km dlhým pobrežím s legendárnymi plážami „Zlatý breh" a "Strieborný breh". Čas na kúpanie v Siofóku. Po čase na kúpanie jazda na bicykloch cez Balatonvilágos (mesto známe z ľudového slovného spojenia „dostať világoš“ až do ubytovacieho zariadenia v Balatonakarattya. (na bicykli cca. 42 km) Uskladnenie bicyklov a spoločná večera v ubytovacom zariadení. Individuálny program.

5. deň 21. júna 2020

Raňajky v ubytovacom zariadení, následne odubytovanie sa v ubytovacom zariadení. Jazda na bicykloch z ubytovacieho zariadenia cez Polgárdi (významné rímske sídlo), Szabadbattyán do Székesféherváru. Toto mesto je v slovenčine známe aj ako Stoličný Belehrad a rovnako tak ako korunovačné mesto uhorských kráľov. Bicyklovanie pokračuje cez Pákozd (miesto porážky chorvátskeho bána Jelačiča počas revolúcie v roku 1848) až k jazeru Velence s plávajúcimi ostrovmi. (na bicykli cca. 56 km) Naloženie bicyklov a voľný čas na kúpanie v jazere. Následne cesta na Slovensko, návrat v nočných hodinách.

Galéria