Dunajská cyklocesta 2019

Cena
380 eur s DPH
02.07 - 06.07.19

Ľutujeme ale registrácia na tento zájazd už nieje možná. Zájazd je už ukončený.
Počet dní: 5
Termín: 02.07 - 06.07.19
Slovensko
Rakúsko
Min. osôb: 18
Max. osôb: 42
Min. vek: 12

Popis zájazdu

Dunajská cyklocesta (Donauradweg) je legendárna cyklocesta, vedúca po brehoch rieky Dunaj. So svojou dĺžkou 1200 km je súčasťou Európskej trasy Euro velo 6. Za najkrajšiu časť je považovaný úsek z Pasova do Viedne, ktorý ročne absolvuje viac ako 300 000 cyklistov.

Na cestách cyklocesty nás bude čakať 5 cyklodní a okolo 270 km, v okolí druhého najväčšieho európskeho vodného toku. Cykloputovanie prináša pohodové bicyklovanie, plné historických pamiatok, mestečiek plných kostolíkov, kláštorov, vinárskych usadlostí, historických hradov alebo aj rôznych technických pamiatok.

Zo všetkých pamätihodností idúc z Pasova na východ, po toku rieky Dunaj možno spomenúť  kláštor vo Wilheringu, mesto Linz, najväčší benediktínsky kláštor v Európe v mestečku Melk, či gastronomickými špecialitami známe mestečko Krems. Ako sami uvidíte, čaká na Vás toho oveľa viac.

Stravovanie

Stravovanie je počas zájazdu zabezpečené formou polpenzie. Raňajky a večere budú zabezpečené priamo v ubytovacom zariadení. Raňajky sú kontinentálneho typu (chlieb, šunka, syr, čaj, káva...), večere budú varené s jednotným menu. Počas dňa sa bude možné stravovať v stravovacích zariadeniach po ceste do finálneho miesta každého dňa. Obedy sú príležitosťou spoznať Rakúsko aj z gastronomickej stránky.

Vegetariánov prosíme o osobitné oznámenie tejto skutočnosti.

Počas zájazdu bude možné zakúpiť potraviny v niektorom z obchodov  po trase.

Vybavenie ubytovacieho zariadenia

Ubytovacie zariadenie je zabezpečené postupne po trase. Ubytovanie je zabezpečené v hoteloch a penziónoch s vlastnou kúpeľňou a sociálnym zariadením.

Ubytovanie je po 2 až 4 osobách na izbách.

Profily tratí

Trate sú plánované v prevažnej miere po Dunajskej cykloceste, vo veľkej väčšine prípadov na asfaltovom povrchu. Všetky trasy sú naplánované v dĺžke cca. 55 km denne a uvedené s podrobným popisom vyššie.

Programy

 

Oficiálny program každého dňa je uvedený v časti program zájazdu a bude plne upresnený počas zájazdu . Ku každej etape budú rozdané  mapky. Pre prípadných záujemcov o dlhšie trate bude umožnené vlastné dotvorenie programu, ale na vlastnú zodpovednosť a náklady. V prípade, ak by bolo potrebné s ohľadom na individuálny program niektorých účastníkov potrebné zabezpečiť autobusovú dopravu mimo spoločnej trasy, sú títo účastníci zájazdu povinní uhradiť takto vzniknuté náklady.

 

Itinerár

1. deň 2. júl 2019

V nočných hodinách (2. júla okolo 0:30 z Novej Dubnice, úplne presný čas bude oznámený) naloženie bicyklov v Púchove, Novej Dubnici a Bratislave. (iné miesto nastupovania môže byť pridané pri min. 6 účastníkoch) Presun autobusom s cyklovlečkou do nemeckého mesta Passau, nachádzajúcom sa na sútoku troch riek Inn, Dunaj a Ilz. Individuálne raňajky v Passau, prehliadka barokového 50 tisícového mesta a jeho najvýznamnejších pamiatok, Dómu sv. Štefana s najväčším organom na svete s 17 388 píšťalami, možnosť návštevy múzea skla, múzea hračiek alebo múzea moderného umenia, pamätníka obetiam Dunaja majúcej podobu symbolickej kotvy s reťazou. Jazda na bicykli po chránenej oblasti Dounauleiten. Prejazd dedinkou Erlau, Obernzell známou zámockým múzeom keramiky, výhľad na hradnú vežu hradu Vichtenstein a skalu Haugstein, najvyššiu horu oblasti Sauwald. Jazda ponad vodnú elektráreň Jochenstein na hranici Nemecka a Rakúska, okolo kláštora a Engelszell až do ubytovacieho zariadenia v obci Haibach ob der Donau. Ubytovanie sa v ubytovacom zariadení. Na bicykli cca. 50 km. Možnosť prechádzky k neďalekému Schlögenskému výhľadu – s výhľadom na meandrujúci Dunaj.

2. deň 3. júl 2019

Raňajky v ubytovacom zariadení, jazda na bicykli do mestečka Aschach s krásnym historickým jadrom a meštianskymi domami. Možnosť návštevy múzea staviteľov lodí tzv. šoperov. Menšia zachádzka do mestečka Eferding s pôvodnou stredovekou architektúrou a zámkom Starhemberg. Jazda v rámci druhého cyklodňa pokračuje cez Wilhering ponúkajúcim krásny cisterciánsky kláštor, presun kompou do Ottensheimu do ubytovacieho zariadenia. Spoločná večera, individuálny program.

3. deň 4. júl 2019

Raňajky v ubytovacom zariadení, presun na bicykloch do hlavného mesta Horného Rakúska – Linzu. Možnosť prehliadky mesta a jeho hlavných pamiatok – Hlavné námestie, zámok, Mariánsky dóm, hudobné divadlo, elektronické centrum – Centrum Ars Electronica. Vychádzajúc z mesta výhľad na pútnické miesto Pöstlingberg. Prejazd okolo historickej obce Steyregg, so zámkom z 11. storočia. Jazda cez mesto Mauthausen, kde sa nachádzal najväčší koncentračný tábor v Rakúsku počas druhej svetovej vojny. Program dňa pokračuje jazdou obcou Au an der Donau, možnosť návštevy keltskej dedinky v Mitterkirchene, jazda následne mestečka Grein, naloženie bicyklov a presun autobusom do ubytovacieho zariadenia, spoločná večera. Individuálny program. Na bicykli cca. 73 km. Možnosť skrátenia trasy na cca. polovičku a ukončiť ju v Mauthausene. (cca. 39 km v tomto prípade)

4. deň 5. júl 2019

Raňajky v ubytovacom zariadení, presun autobusu do Greinu, jazda cez horami obklopenú oblasť Strudengau, v rámci ktorej cesta povedie dedinkami Hößgang a Freyenstein. Jazda okolo elektrárne Ybbs – Persenbeug, možnosť návštevy tejto najstaršej vodnej elektrárne Rakúska. Následne cykloprogram pokračuje v mestečku Ybbs, s taktopovediac povinnou návštevou múzea bicyklov. V kolekcii sa nachádza množstvo exponátov od drevených protobicyklov až po bicykel Waffenrad z čias císařpána. Mestečko má príjemnú renesančnú atmosféru. Jazda cez dedinky Sarling, Säusenstein a Krummnußbaum až po mestečko Pöchlarn, známe z eposu Pieseň o Niebelungoch. Ubytovanie v ubytovacom zariadení, spoločná večera, voľný program. Na bicykli cca. 43 km.

5. deň 6. júl 2019

Jazda z ubytovacieho zariadenia v Pöchlarne do Melku. Možnosť návštevy najväčšieho benediktínskeho kláštora v Melku, známeho aj z románu a filmu Meno ruže, pamiatky zapísanej v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Jazda na druhý breh Dunaja cez mestečko Emmersdort, vstupnej brány do údolia Wachau, rovnako tak, zapísaného na zozname svetového dedičstva UNESCO. Pre oblasť Wachau sú typické strmé svahy s vinicami. Občerstvenie na ceste ponúkajú typické vínne pivničky, ktoré sa nazývajú Heurigen. Jazda na bicykli cez dedinku Aggstein, s výhľadom na hrad Aggstein na opačnom brehu Dunaja, opradenom rôznymi legendami. Cesta pokračuje v obci Willendorf, archeologickom nálezisku, kde bola nájdená socha miestnej Venuše. Pokračujúc cestou do Spitzu je možné pokochať sa skalným bralom Čertov múr. V obci Weisenkirchen si je možné prezrieť bizardnú výzdobu kostola s behajúcimi zajacmi, jazda dedinkou Dürnstein s doďaleka svietiacou modrou vežou. Nad dedinkou sú zvyšky hradu, v ktorom bol uväznený svojho času anglický kráľ Richard Levie srdce. Finále dunajskej cyklocesty v Kremse, mestečku, ktoré dalo svetu vínko veltlín, horčicu, ale je známe aj vychýreným marhuľovým šnapsom. Na bicykli cca. 55 km. Naloženie bicyklov a jazda autobusom späť na Slovensko. Vo večerných hodinách návrat späť do Žiliny.

Galéria