Neziderské jazero 2023

Cena
130 eur s DPH
17.06 - 18.06.23

Ľutujeme ale registrácia na tento zájazd už nieje možná. Zájazd je už ukončený.
Počet dní: 2
Termín: 17.06 - 18.06.23
Slovensko
Rakúsko
Min. osôb: 30
Max. osôb: 31
Min. vek: 12

Popis zájazdu

Neziderské jazero patrí k najobľúbenejším dovolenkovým destináciám v celom Rakúsku. Okolo jazera sa rozprestiera chránený národný park s unikátnou faunou (v jazere žije viac ako 30 druhov rýb a v okolí je viac ako 300 druhov vtáctva).

 

Jazero je so svojou plochou 320 km2 a maximálnou hĺbkou 1,8 metra spolu s maďarským Balatonom jediné stepné jazero v Európe. Rozloha jazera je so svojou dĺžkou 36 km a šírkou 6 až 14 km na naše stredoeurópske pomery skutočne impozantná. Priemerná hĺbka pritom kolíše medzi 0,6 a 0,8 metra. V druhej polovici 19. storočia sa dokonca stalo, že vyschlo úplne. Voda v jazere je slabo slaná.

 

Zaujímavosťou  jazera je, že kvôli výške zemského zakrivenia medzi Neziderským jazerom a hraničnou rakúskou obcou Mörbisch am See, ktorá dosahuje 9,6 metra, nevidno z jedného konca jazera na druhý. Rozloha jazera zasahuje na územie do dvoch štátov.

 

Prítoky vody do jazera sú v prevažnej miere zabezpečované podzemnou vodou, no svoj podiel má aj malá riečka Wulka. Jazero nedisponuje prírodným odtokom, ale v rokoch 1895 – 1909 bol vybudovaný umelý odtokový kanál Einserkanal. Na maďarskej strane jazera je vodná plocha naviazaná na povodie Dunaja. Typické pre toto jazero sú obrovské plochy trstinových pásov, ktoré ho na väčšine miest prekrývajú. V niektorých častiach dosahuje pás šírku až 8 km.

 

V národnom parku okolo jazera je vybudovaných viac ako 500 km cyklistických ciest. Celkovo je 11 športových aj rodinných cyklistických tratí. Najznámejšou je Neziderská cyklistická trasa  s celkovou dĺžkou cca. 130 kilometrov, z čoho je cca. 40 km kilometrov na maďarskom území. Cyklotrasy sú v zásade bez výrazných prevýšení. 

 

Odchod zo Slovenska do Rakúska v skorých ranných hodinách. 

 

Nástupné miesta: (tradičné miesta) - orientačné časy, úplne presné budú oznámené v pokynoch k zájazdu

 

Nová Dubnica 04:30  pri čerpacej stanici Dalitrans

 

Trenčín 04:50 prosíme Trenčanov o nastupovanie bez bicyklov, prípadne o nastupovanie v Novej Dubnici s bicyklom

 

Bratislava 7:30 pri čerpacej stanici OMV, 1. od Žiliny pri Auparku, Pri Seči 6 (tá vzdialenejšia od Auparku)

 

 

Ubytovanie a stravovanie

Ubytovanie je zabezpečené v hoteli v Šoproni, kategória hotel v Maďarsku. (informácia o počte hviezdičiek nie je dostupná, preto uvádzame 1 hviezdičkový)  Izby dvojlôžkové, sociálne zariadenie v rámci každej izby.

 Raňajky - formou bufetu, priamo v hoteli.

 Večere formou bufetu, priamo v hoteli.

 

Prvé organizované stravovanie večera 17. júna, posledné raňajky 18. júna 2023.

Cena zájazdu

- 130 euro/osoba

- 140 euro s ebikom (prosíme informáciu o ebiku a úhradu čiastky 140 euro)

 

Uzávierka prihlášok

9. júna 2023

 

Splatnosť

Celá cena zájazdu do 5. júna 2023

 

Minimálny počet účastníkov

30

 

 

Itinerár

Deň 1 17.06.2023

Po prejazde Rakúskom, príchod autobusu do Kittsee a prehliadka čokoládovne. Následne presun do mestečka Podersdorf am See. Hlavnou dominantou je maják, vysoký 12 m, jeden z najjužnejších majákov v nemecky hovoriacich štátoch, pomaľovaný v rakúskych národných farbách. Pokračovanie cez mestečko Neusiedl am See, západnou časťou jazera, cez Jois, Oggau až do maďarského mesta Šoproň. Príjazd do Šoproňa, individuálna prehliadka mesta, ktoré je považované za najbohatšie v Maďarsku s hlavnou dominantou Bránou vernosti, ale aj ďalšími pamiatkami ako Kozí kostol, či radnica. Ubytovanie v ubytovacom zariadení, spoločná večera, individuálny program.

2. deň 18.06.2023

Raňajky v ubytovacom zariadení. Odubytovanie sa, začiatok cyklocesty územím Maďarska cez Fertőboz, Fertőd (mestečko s krásnym Esterházyovským zámkom, nazývaným aj maďarský Versailles), podľa záujmu aj prehliadka zámku zvnútra, ďalej cez Apetlon mestečko obklopené vinicami nachádzajúcimi sa v oblasti zapísanej v UNESCO, národnom parku – Neusiedlersee, cez Illmitz až do Podersdorfu am See. Naloženie bicyklov a odchod na Slovensko.

Galéria