Prvopočiatky pestovania viniča v tejto oblasti spadajú do nadvlády Rimanov, po ktorých prevzali tradíciu v pestovaní vinnej révy aj Slovania a v 13.-14. storočí talianski osadníci. Aj napriek tomu. že je Tokajská oblasť plošne najmenšou vinohradníckou oblasťou Slovenska s rozlohou 907 ha, pre mnohých je aj najatraktívnejšou. Dôvodom je špecifická a jedinečná chuť tokajského vína, na ktorom má zásluhu najmä výdatné slnečné žiarenie, pôda tvorená horninami sopečného pôvodu i originálny technologický postup výroby a vyzrievania. Možno i to je dôvod prečo sa o tokajských vínach hovorí ako o elixíre s liečivými účinkami. Tokajské víno má tiež prívlastok - Vinum Regum - Rex Vinorum, čo znamená v slovenskom preklade - kráľ vín.
Stravovanie je počas zájazdu zabezpečené formou polpenzie. Raňajky a večere budú zabezpečené priamo v ubytovacom zariadení. Raňajky sú kontinentálneho typu (chlieb, šunka, syr, čaj, káva...), večere budú varené s jednotným menu. Počas dňa sa bude možné stravovať v stravovacích zariadeniach po ceste do finálneho miesta každého dňa. Obedy sú príležitosťou spoznať Tokajskú oblasť aj z gastronomickej stránky. Vegetariánov prosíme o osobitné oznámenie tejto skutočnosti.
Ubytovanie je zabezpečené v dvojlôžkových izbách. Niektoré izby sú riešené ako apartmány. Izby sú komfortne vybavené. Je v nich klimatizačné zariadenie, TV, internetové pripojenie a hygienické zariadenie priamo na izbe.
Trate sú plánované v prevažnej miere po menej frekventovaných cestách., vo veľkej väčšine na asfaltovom povrchu. Všetky trasy sú naplánované v dĺžke cca. 50 km denne.
Oficiálny program každého dňa je uvedený v časti program zájazdu a bude plne spresnený počas zájazdu . Ku každej etape budú rozdané mapky. Pre prípadných záujemcov o dlhšie trate bude umožnené vlastné dotvorenie programu, ale na vlastnú zodpovednosť a náklady. V prípade, ak by bolo potrebné s ohľadom na individuálny program niektorých účastníkov potrebné zabezpečiť autobusovú dopravu mimo spoločnej trasy, sú títo účastníci zájazdu povinní uhradiť takto vzniknuté náklady.
V nočných hodinách (23:00 Nová Dubnica, čas bude upresnený), ostatné nástupné miesta Púchov, Považská Bystrica, Žilina, Martin (min. 5 účastníkov na nástupné miesto) naloženie bicyklov a jazda do oblasti Tokaja.
Vyloženie bicyklov v meste Tokaj, metropoly regiónu zapísaného na zozname Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Jazda cez mestečko Sárospatak, nazývaný aj Atény na Bodrogu s krásnym renesančným hradom. Jazda na bicykli pokračuje cez mesto Satoraljaújhely, možnosť využitia lanovky na vrchol Magas-hegy v nadmorskej výške 488 m.n.m.. Prekročenie hraníc Slovenska a jazda do ubytovacieho zariadenia v katastri obce Borša. (na bicykli cca. 56 km) Rozubytovanie. Spoločná večera. Individuálny program.
Raňajky v ubytovacom zariadení. Presun autobusom do obce Malé Ozorovce (unikátne drevená zvonica zo 17. storočia). Vyloženie bicyklov jazda na bicykloch cez Čeľovce do oblati Slanských vrchov, následne do prvej obce v oblasti Tokaja - Čerhov. Jazda na bicykli celou oblasťou Tokaja, okolo rozhľadne v tvare suda až do ubytovacieho zariadenia. (na bicykli cca. 60 km)
Raňajky v ubytovacom zariadení, odubytovanie. Jazda na bicykli cez Viničky (gazdovské pivnice), k najnižšiemu bodu na území Slovenska, ďalej povodím Bodrogu, okolo obce, ktorá dala meno celému regiónu Zemplín, cez obec Hraň až do Trebišova. (na bicykli cca. 57 km) Naloženie bicyklov a voľný program v meste – čas na prehliadku pamätihodností mesta – mestský park, hrad Parič a mauzóleum. Jazda späť domov. Vo večerných hodinách návrat do Novej Dubnice. Vystupovanie na rovnakých miestach ako nastupovanie.