Víkendová Dunajská cesta 2022

Cena
125 eur s DPH
20.08 - 21.08.22

Ľutujeme ale registrácia na tento zájazd už nieje možná. Zájazd je už ukončený.
Počet dní: 2
Termín: 20.08 - 21.08.22
Slovensko
Rakúsko
Min. osôb: 30
Max. osôb: 32
Min. vek: 12

Popis zájazdu

Dunajská cyklocesta (Donauradweg) je legendárna cyklocesta, vedúca po brehoch rieky Dunaj. So svojou dĺžkou 1200 km je súčasťou Európskej trasy Euro velo 6. Za najkrajšiu časť je považovaný úsek z Pasova do Viedne, ktorý ročne absolvuje viac ako 300 000 cyklistov.

Na cestách cyklocesty nás bude čakať  okolo 100 víkendových km, v okolí druhého najväčšieho európskeho vodného toku. Cykloputovanie prináša pohodové bicyklovanie, plné historických pamiatok, mestečiek plných kostolíkov, kláštorov, vinárskych usadlostí, historických hradov alebo aj rôznych technických pamiatok.

Zo všetkých pamätihodností idúc z Greinu na východ, po toku rieky Dunaj možno spomenúť  mestečko Ybbs, Poechlarn,  najväčší benediktínsky kláštor v Európe v mestečku Melk, malebná vinárska oblasť Wachau, či gastronomickými špecialitami známe mestečko Krems. Ako sami uvidíte, čaká na Vás toho oveľa viac.

Stravovanie

Stravovanie je počas zájazdu zabezpečené formou polpenzie. Raňajky a večere budú zabezpečené priamo v ubytovacom zariadení. Raňajky sú kontinentálneho typu (chlieb, šunka, syr, čaj, káva...), večere budú formou bufetu. Počas dňa sa bude možné stravovať v stravovacích zariadeniach po ceste do finálneho miesta každého dňa. Obedy sú príležitosťou spoznať Rakúsko aj z gastronomickej stránky.

Vybavenie ubytovacieho zariadenia

Ubytovacie zariadenie je zabezpečené postupne po trase. Ubytovanie je zabezpečené v hoteloch a penziónoch s vlastnou kúpeľňou a sociálnym zariadením.

Ubytovanie je po 2 osobách na izbách.

Profily tratí

Trate sú plánované v prevažnej miere po Dunajskej cykloceste, vo veľkej väčšine prípadov na asfaltovom povrchu. Všetky trasy sú naplánované v dĺžke cca. 50 km denne a uvedené s podrobným popisom vyššie.

Programy

Oficiálny program každého dňa je uvedený v časti program zájazdu a bude plne upresnený počas zájazdu . Ku každej etape budú rozdané  mapky. Pre prípadných záujemcov o dlhšie trate bude umožnené vlastné dotvorenie programu, ale na vlastnú zodpovednosť a náklady. V prípade, ak by bolo potrebné s ohľadom na individuálny program niektorých účastníkov potrebné zabezpečiť autobusovú dopravu mimo spoločnej trasy, sú títo účastníci zájazdu povinní uhradiť takto vzniknuté náklady.

Cena zájazdu

125 euro v cene doprava, polpenzia, sprievodca, cyklomapky, poistenie insolventosti CK, vstupné do múzea bicyklov. 

Itinerár

Deň 1 Deň 1 20.08.2022

V nočných hodinách jazda autobusom z Novej Dubnice, cez Bratislavu až do Greinu. V Greine vyloženie bicyklov, jazda cez horami obklopenú oblasť Strudengau, v rámci ktorej cesta povedie dedinkami Hößgang a Freyenstein. Jazda okolo elektrárne Ybbs – Persenbeug, možnosť návštevy tejto najstaršej vodnej elektrárne Rakúska. Následne cykloprogram pokračuje v mestečku Ybbs, s taktopovediac povinnou návštevou múzea bicyklov. V kolekcii sa nachádza množstvo exponátov od drevených protobicyklov až po bicykel Waffenrad z čias císařpána. Mestečko má príjemnú renesančnú atmosféru. Jazda cez dedinky Sarling, Säusenstein a Krummnußbaum až po mestečko Pöchlarn, známe z eposu Pieseň o Niebelungoch. Ubytovanie v ubytovacom zariadení, spoločná večera, voľný program. Na bicykli cca. 43 km.

Deň 2 Deň 2 21.08.2022

Jazda z ubytovacieho zariadenia v Pöchlarne do Melku. Vonkajšia prehliadka najväčšieho benediktínskeho kláštora v Melku, známeho aj z románu a filmu Meno ruže, pamiatky zapísanej v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Jazda na druhý breh Dunaja cez mestečko Emmersdort, vstupnej brány do údolia Wachau, rovnako tak, zapísaného na zozname svetového dedičstva UNESCO. Pre oblasť Wachau sú typické strmé svahy s vinicami. Občerstvenie na ceste ponúkajú typické vínne pivničky, ktoré sa nazývajú Heurigen. Jazda na bicykli cez dedinku Aggstein, s výhľadom na hrad Aggstein na opačnom brehu Dunaja, opradenom rôznymi legendami. Cesta pokračuje v obci Willendorf, archeologickom nálezisku, kde bola nájdená socha miestnej Venuše. Pokračujúc cestou do Spitzu je možné pokochať sa skalným bralom Čertov múr. V obci Weisenkirchen si je možné prezrieť bizardnú výzdobu kostola s behajúcimi zajacmi, jazda dedinkou Dürnstein s doďaleka svietiacou modrou vežou. Nad dedinkou sú zvyšky hradu, v ktorom bol uväznený svojho času anglický kráľ Richard Levie srdce. Finále dunajskej cyklocesty v Kremse, mestečku, ktoré dalo svetu vínko veltlín, horčicu, ale je známe aj vychýreným marhuľovým šnapsom. Na bicykli cca. 55 km. Naloženie bicyklov a jazda autobusom späť na Slovensko.

Galéria